Стандартите от серия ISO 9000 са приети и публикувани през 1987г., а като БДС са внедрени през 1989г. Последните изменения на стандарта са актуални към 2015 година.
Стандартът ISO 9001:2015 е спецификация и по него се извършва създаването и сертифицирането на системите за управление на качеството (СУК). Този стандарт, признат в целия свят, се прилага за всички човешки дейности – производство, търговия, услуги и други.
Във версията от 2015г. изискванията и указанията към системите за управление се базират на 7 (седем) принципа за управление на качеството, въвеждането на процесен подход при изграждането на СУК и оценка на риска при управление на процеси.
Стандартът ISO 9001 е един от най-масово прилаганите международни стандарти. Към края на 2015г. в света са внедрени и сертифицирани над 1.2 милиона броя системи, в това число в Европа над 450 000 т.е. 45%.
Изследванията показват, че масовото внедряване на стандарт ISO 9001 се дължи на икономическата принуди на пазара. За да са сигурни в качеството на стоките, които купуват, клиентите все по-категорично изискват от доставчиците да имат внедрена и сертифицирана СУК.
Наличието на внедрена и сертифицирана СУК вдъхва увереност на клиентите, че предлаганите стоки са с гарантирано качество. Подобряването на качеството повишава конкурентно способността на предприятията и е важен фактор за запазване и разширяване на пазарите, за увеличаване на продажбите и др.
Една ефективно действаща система за управление на качеството води до намаляване разходите за лошото качество, повишаване производителността на труда, повишаване мотивацията и отговорността на персонала, укрепване на дисциплината и подобряване общата ефективност на предприятията.
Този международен стандарт насърчава възприемането на процесен подход при разработването, внедряването и подобряването на ефикасността на системата за управление на качеството, за да нараства удовлетвореността на клиентите, като се отговаря на техните изисквания.
За да функционира дадена организация ефикасно, тя трябва да определи и управлява множество взаимносвързани дейности. Всяка дейност или съвкупност от дейности, която използва ресурси и се управлява,така че да бъде възможно превръщането на входни елементи в изходни елементи, може да бъде разглеждана като процес. Често изходните елементи на един процес се явяват входни елементи за следващия процес.
„Процесен подход“ означава прилагането на система от процеси в една организация, както и тяхното идентифициране, взаимодействие и управление, за да се получи желаният резултат. Едно от предимствата на процесния подход е постоянното управление на връзките между отделните процеси вътре в системата от процеси, тяхното комбиниране и взаимодействие.
Внедряването на СУК, съгласно ISO 9001:2015, в значителна степен ще помогне на българските предприятия да се развиват устойчиво в условията на острата конкурентна среда в условията на европейския пазар.