Стандартите от серията ISO 14000 са приети и публикувани през 1996г., а като БДС са внедрени през 1998г. Последните изменения на стандарта са актуални към 2015г.
Стандарт ISO 14001:2015 е спецификация, по която се извършва внедряването и сертификацията на Системите за управление на околната среда (СУОС).
В последното десетилетие, опазването на околната среда се превърна в изключително остър световен проблем. За неговото решаване на световно и национално ниво се провеждат редица мерки. В различни международни нормативни актове и национални законодателства, се поставят високи норми и изисквания към дейността и продуктите на предприятията, относно замърсяването на околната среда. При тяхното неспазване се налагат строги санкции. Наред с това, обществеността става все по-чувствителна по тези въпроси. Редица клиенти изискват гаранции от своите доставчици, че не замърсяват околната среда. В европейското законодателство и хармонизираното с него, българско законодателство, също са регламентирани строги норми, изисквания и отговорности.
В резултат на горното, след 2000г. стандартите ISO 14001 започват да се внедряват ускорено. Към края на 2015г. са внедрени и сертифицирани над 320 000 системи, в т.ч. в Европа над 75 000бр. т.е. 43%.
С внедряването на ISO 14001:2015 се създава ефективна система за управление на околната среда, която осигурява ликвидирането или привеждането в рамките на определените норми замърсяването на околната среда, избягване на глобите за нарушения на нормативните изисквания и загубите за ликвидиране на предизвиканото от предприятието замърсяване, намаляване разходите за суровини и енергия, спечелване доверието на обществото и на клиентите, че дейността и продукцията на предприятието не замърсяват околната среда.
Този международен стандарт определя изискванията към система за управление по околна среда, позволяващи на организацията да разработи и внедри политика и общи цели, вземайки предвид законовите изисквания и други изисквания, които организацията е приела да изпълнява, както и информация за значимите аспекти на околната среда. Той се прилага за аспекти на околната среда, които организацията определя, че може да контролира, и за аспекти на околната среда, върху които тя може да влия. Стандартът не определя критерии за резултатност спрямо околната среда.
Този международен стандарт е приложим във всяка организация, която желае да:
- Разработи, внедри, поддържа и подобрява система за управление по околна среда;
- Осигури своето съответствие с обявената си политика по околна среда;
- Докаже своето съответствие с този международен стандарт като:
- Извършва самоопределяне и декларира съответствие от свое име; или
- Потърси потвърждаване на собствената си декларация от страни, които имат интереси в организацията, например клиенти, или
- Потърси потвърждаване на собствената си декларация от външна за организацията страна; или
- Потърси сертификация/регистриране на своята система за управление по околна среда от външна организация.
Всички изисквания на този международен стандарт са предназначени да бъдат включени в която и да е система за управление по околна среда. Степента на прилагане зависи от такива фактори като политиката по околна среда на организацията, характера на нейните дейности, продукти и услуги, местоположение и условията, в които тя функционира.
Този международен стандарт не включва изисквания, специфични за други системи за управление, като тези за качество, безопасност и здраве при работа, управление на финансите или риска, въпреки че неговите елементи могат да бъдат съвместени или интегрирани с изискванията на други системи за управление. Възможно е една организация д адаптира своята съществуваща система(и) за изискванията на този международен стандарт. Трябва да се отбележи обаче, че прилагането на различните елементи на системата за управление може да се различава в зависимост от поставената цел и ангажираните заинтересовани стани.
Степента на детайлност и сложност на системата за управление по околна среда, обемът на документацията и отделените за нея ресурси зависят от ред фактори, такива като обхвата на системата, големината на организацията, естеството на нейните дейности, продукти и услуги. Това се отнася особено за малките и средни предприятия.