Стандартът ISO 22000 е приет и публикуван през 2005г. Той е спецификация и по него се въвеждат и сертифицират системи за управление безопасността на храните. Стандартът е приложим за всяка организация от хранителната верига и включва всички производители и търговци на храни, включително складове, ресторанти, кетъринг, рум-сървиз, търговски обекти и доставчици на машини и опаковки за хранителните продукти. В този стандарт са вградени изискванията на НАССР, процесния подход и структурата, използвани в ISO 9001.
В европейското и хармонизираното с него българско законодателство са заложени много строги изисквания за гарантиране безопасността на храните.
Преди публикуването на ISO 22000:2005 безопасността на храните се осигуряваше с внедряването на системи за оценка на опасностите и контрол на критичните точки (НАССР).
Съгласно Закона за храните от януари 2007г. всички предприятия произвеждащи и търгуващи с хранителни продукти следва да са внедрили НАССР или ISO 22000:2005. Големите търговски вериги от 2007г., ще изискват от своите доставчици да имат внедрена система, гарантираща безопасността на предлаганите храни.
В последните години системите НАССР, а от 2005г. и ISO 22000, се внедряват масово в света и в момента наброяват над 35 000.
С внедряването на ISO 22000:2005 организацията гарантира безопасността на предлаганите от тях храни и изпълнението на изискванията на законодателството. С това, тя печели доверието на клиентите, повишава своята конкурентноспособност и увеличава вероятността да запази и разшири пазарите и увеличи броя на клиентите.
Стандартът е приложим за всички организации независимо от тяхната големина, които са включени в който и да е аспект на хранителната верига, и желаят да внедрят системи с цел да се гарантира постоянно предоставяне на безопасни продукти. Начините за удовлетворяване на всички изисквания на този международен стандарт може да бъдат постигнати чрез използване на вътрешни и/или външни ресурси.
Този международен стандарт определя изисквания, които дават възможност на организацията:
- да планира, внедри, прилага, поддържа и актуализира система за управление на безопасността на хранителните продукти, предназначена да доставя продукти, които според тяхната предвидена употреба са безопасни за консуматор;
- да доказва съответствие с приложимите изисквания на нормативните актове по отношение на безопасността на хранителните продукти;
- да оценява и преценява изискванията на клиентите, да доказва съответствие с договорените с клиентите изисквания, свързани с безопасността на хранителните продукти с цел да повишава удовлетвореността на клиентите;
- да извършва ефикасен обмен на информация със своите доставчици, клиенти и другите заинтересовани страни от хранителната верига по въпроси, свързани с безопасността на хранителните продукти;
- да гарантира съответствие с декларираната политика по безопасност на хранителните продукти;
- да доказва това съответствие пред заинтересованите страни, и
- да получи сертификация или регистрация на своята система за управление на безопасността на хранителните продукти от външна организация или да извършва самооценка, или да декларира съответствие с този международен стандарт.
Всички изисквания на този международен стандарт са общи и са предназначени за прилагане от всички организации от хранителната верига, независимо от тяхната големина и сложност. Тези изисквания се отнасят до организации, които директно или индиректно са включени в един или повече етапи от хранителната верига. Директно включените организации обхващат, но не се ограничават до производители на храни за животни, земеделски производители, производители на съставки, преработватели на хранителните продукти, търговци на дребно, организации, свързани с обслужващи дейности, заведения за обществено хранене, кетърингови организации, организации, извършващи услуги като почистване, транспорт, съхранение, складиране и разпространение. Организации, включени непряко в хранителната верига, обхващат, но не се ограничават до доставчици на съоръжения и технологично обзавеждане, препарати за почистване и дезинфекция, опаковки и други материали, които са в контакт с хранителните продукти.
Този международен стандарт позволява на организациите, които са в сферата на малкия или среден бизнес (например малки ферми, дистрибутори на предварително опаковани храни, търговци на дребно или малки фирми, които предлагат услуги) да внедрят комбинация от мерки за контрол, разработена от външни специалисти.
Наличието на внедрена система НАССР или ISO 22000:2005 е важен фактор за гарантиране безопасността на храните, за преодоляване на силния конкурентен натиск след приемането на България в ЕС и устойчиво развитие в условията на европейския пазар.