Документите по предходният стандарт за здраве и безопасност „OHSAS 18001 и OHSAS 18002“ са публикувани през 1999г. Същите не бяха международен стандарт, но се приемаха като модел на системи за управление на здравето и безопасността при работа. През 2007 година спесификацията беше преработена последно.
През 2018г. ISO публикува новата версия ISO 45001:2018. В европейското и хармонизираното, с него, българско законодателство, са заложени строги изисквания за създаване на здравословни и безопасни условия на труд. Изпълнението на тези изисквания се осигурява с внедряването на ISO 45001:2018.
ISO 45001:2018 е спецификация и по нея се извършва внедряването и сертификацията на СУЗБР.
Строгите изисквания за осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд и сериозните санкции при тяхното нарушаване, и засилващото се изискване на обществото и колективите за създаване на нормални безопасни условия на труд, доведоха до масово внедряване на ISO 45001:2018.
С внедряването на СУЗБР съгласно ISO 45001:2018, организацията печели доверието на контролните органи по безопасност на труда, удовлетворява работниците, от гледна точка на тяхната безопасност и здраве, намалява загубите от заболявания и злополуки, създава се спокойна и творческа обстановка в колектива. В резултат на това се постига намаляване на производствените загуби и увеличаване на производителността. Следва да се има в предвид, че все повече клиенти изискват техните доставчици да спазват нормативните изисквания за здравето и безопасността на персонала, да не ползват детски труд и да са социално отговорни.
Този стандарт от поредицата „Оценяване на здравето и безопасността при работа“ определя изискванията за системи за управление на здравето и безопасността при работа, за да се даде възможност на всяка организация да управлява своите рискове за здравето и безопасността при работа и да подобрява постиженията си в тази област. В него не се дават конкретни критерии за изпълнение на дейностите, свързани със здравето и безопасността при работа, нито се дават подробни изисквания за проектиране на система за управление.
Този стандарт е приложим за всяка организация, която желае:
- да създаде система за управление на здравето и безопасността при работа, за да се отстранят или намалят до минимум рисковете за персонала и за други заинтересовани страни, които могат да бъдат изложени на опасности, свързани със здравето и безопасността, произтичащи от тяхната дейност;
- да внедри, поддържа и непрекъснато да подобрява системата за управление на здравето и безопасността при работа;
- да осигури съответствие с обявената си политика по здраве и безопасност при работа;
- да докаже съответствието с този стандарт се изисква:
- извършване на самооценка и деклариране на собствена отговорност, или
- търсене на потвърждение за своето съответствие от заинтересовани от организацията страни, например клиенти, или
- търсене на потвърждение за декларацията, направена на собствена отговорност, от страна, външна организация, или
- търсене на сертификация/регистрация от външна организация на своята система за управление на здравето и безопасността при работа.
Всички изисквания на този стандарт може да бъдат включени във всяка система за управление на здравето и безопасността при работа. Степента на прилагане зависи от такива фактори като политика на организацията относно здравето и безопасността при работа, характера на нейните дейности и рисковете и сложността на нейните операции.
Този стандарт на ISO се отнася за здравето и безопасността при работа и не се отнася за други области, свързани със здравето и безопасността, като програми за подобряване на благосъстоянието и здравето на персонала, безопасност на продуктите, щети върху собствеността или околната среда.